O czym pamiętać przy zakupie hydrofora?


Dodano: 2016-05-16 Przez: admin

 

Wtedy, gdy działka nie jest podłączona do sieci wodociągowej, jedynym rozwiązaniem jest wykopanie własnej studni. Aby z niej korzystać, trzeba zaopatrzyć się również w hydrofor oraz w pompę, aby pobierać wodę komfortowo. Na co powinno się zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego urządzenia?

 

W sprzedaży znajduje się wiele modeli hydroforów, które różnią się pomiędzy sobą pojemnością oraz budową. Zasada ich działania jest generalnie podobna – woda jest pompowana do zbiornika, w którym mieści się też powietrze, dla go wtedy, gdy rośnie ilość wody, rośnie też ciśnienie powietrza. Gdy dosięgnie ono odpowiedniej wartości, wtedy pompa wodna włącza się automatycznie. Z kolei gdy odkręci się kran, wtedy powietrze wypycha wodę ze zbiornika, a gdy ciśnienie się obniży, wtedy pompa znowu się uruchamia.

 

Wielkość hydrofora

Do domu jednorodzinnego zaleca się zastosowanie urządzenia posiadającego minimum 100 litrów. W przypadku, gdy rodzina jest liczna, wtedy można wybrać też większy hydrofor. Warto przy tym wziąć pod uwagę rozmiary instalacji, ponieważ ma to wpływ na ciśnienie wody. Większa pojemność powoduje też, że pompa będzie uruchamiała się rzadziej i tym samym będzie bardziej żywotna.

 

Kształt

Zbiorniki mają zwykle cylindryczny kształt. Warto wziąć pod uwagę orientację urządzenia – pionową lub poziomą, aby pasowało ono do miejsca montażu. Warto też dokładnie zmierzyć to miejsce oraz hydrofor.

 

Pompa

Pompy można podzielić na dwa rodzaje – zasysające i głębinowe. Pompy zasysające montowane są obok zbiornika, dlatego też mogą być one słyszalne. Zaleca się ich stosowanie wtedy, gdy lustro wody jest wysoko. Z kolei pompy głębinowe montuje się w studni pod powierzchnią wody, więc ich praca jest niesłyszalna. Zaleca się stosowanie pomp głębinowych wtedy, gdy poziom wody w studni ma poniżej 7 metrów. Warto też wskazać, że pompy głębinowe są bardziej wydajne.

 

Membrana

Przepona, czyli membrana w zbiorniku powinna być wykonana z materiału dobrej jakości.

 

Filtry

Mają za zadanie usunięcie zanieczyszczeń z wody, dlatego też warto pamiętać o ich montażu. Wpłyną one również na sprawne działanie instalacji przez dłuższy czas.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy