Wizyta u gastrologa – kiedy warto się na nią zdecydować?


Dodano: 2016-05-15 Przez: admin

 

Gastrologia jest dziedziną medycyny, która skupia się na leczeniu schorzeń obejmujących układ pokarmowy. Gastrolog czy gastroenterolog zajmuje się chorobami w obrębie przełyku, żołądka, jelit oraz dróg żółciowych i gruczołów trawiennych. Kiedy należy wybrać się do takiego specjalisty?

 

O choroby układu pokarmowego wcale nie tak trudno. Często są one wynikiem nieprawidłowej diety, a także związanej z nią nadwagi. Również mogą pojawić się jako konsekwencja stresujących sytuacji w życiu, ponieważ układ pokarmowy jest wrażliwy na nerwy. Warto przy tym pamiętać, że zaburzenia trawienne wpływają na cały organizm i mogą prowadzić do jego znacznego osłabienia.

 

Nie lekceważ niepokojących objawów

Oczywiście, nie od razu należy umawiać się na wizytę do gastrologa wtedy, gdy mamy niestrawność po wystawnym obiedzie czy też wtedy, gdy pojawiają się objawy grypy żołądkowej. Gdy jednak objawy są częste i utrzymują się przez dłuższy czas, w takim przypadku nie warto zwlekać.

 

Do lekarza warto wybrać się wtedy, gdy odczuwa się dolegliwości takie jak:

 

Wśród często diagnozowanych problemów znajdują się między innymi: choroba wrzodowa, zespół jelita drażliwego, zapalenia błony śluzowej układu pokarmowego, zapalenia trzustki, kamica pęcherzyka żółciowego.

 

Gdzie do gastrologa?

Jeżeli chcesz udać się do specjalisty, możesz pójść do niego prywatnie lub też na NFZ. Jeżeli nie chcesz jednak czekać w kolejce, w takim przypadku dobrym wyborem będzie gastrolog prywatnie. Warszawa jest jednym z tych miast, gdzie można zapisać się do niego bez problemu, a często nawet dostać z dnia na dzień bez czekania miesiącami na wizytę. Warto pamiętać o tym, że w przypadku wizyty na NFZ będzie konieczne wcześniejsze uzyskanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

 

Zatem jeżeli zauważasz u siebie niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego już od dłuższego czasu, nie warto zwlekać, ale umówić się na wizytę u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i wyda diagnozę.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy